K čemu slouží lymfatický systém?
...
Lymfatický systém se skládá z:
1. Lymfatické cévy - soustava cév rozmístěných po celém těle, shromaždující čistou lymfu, která obklopuje bunky. Lymfa shromažduje a odvádí metabolický buněčný odpad, odumřelé bunky a toxiny do podklíčových žil na bázi krku, aby
byly případně vyloučeny potem, močí a stolicí.
2. Lymfocyty neboli bílé krvinky-primární bunky lymfatického systému. Existují
dvě hlavní třídy lymfocytů: T- bunky a B- bunky. T- bunky dozrávají v brzlíku, zabíjejí cizorodé látky, ničí abnormální bunky a řídí činnost jiných lymfocytů.
B- bunky dozrávají v kostní dřeni a produkují protilátky, které se kombinují s antigeny cizích bunek a označují tyto bunky k destrukci.
3. Lymfatické uzliny- představme si je jako filtrační stanice, kde lymfocyty spolu s makrofágy (jiný typ bílých krvinek)obsažené v lymfě pohlcují a ničí bakterie a další cizorodé látky.
Krční a nosní mandle, appendix a Peyerovy pláty v tenkém střevě-malé masy lymfatické tkáně, které zabranují infekci v místech kde je hojný výskyt bakterií.
Brzlík- malá žláza pod hrudní kostí, která pomáhá produkovat bílé krvinky.
Slezina-orgán spojený s lymfatickým systémem, který produkuje lymfocyty.
Kostní dřen-kde se vytvářejí lymfocyty=bílé krvinky.
Co je lymfatický systém a kde se nachází?
Lymfatický systém je nezbytnou součástí oběhového systému.
Lymfatický systém pracuje v koordinaci s kardiovasculárním a imunitním systémem, aby napomáhal cirkulaci lymfy. Lymfa je tekutina, která proudí
lymfatickým systémem; slovo pochazí z latiny, což znamená voda; slovo je odvozeno od jména starověkého římského božstva sladké vody "Lympha"a může souviset s přídavným jménem limpidus s významem jasný, průhledný. Lymfa je bohatá na bílé krvinky.
Intersticiální tekutina (tekutina mezi tělními bunkami) se stává lymfou když vstoupí do lymfatických cév a je transportována do lymfatických uzlin kde se obohacuje o bilé krvinky neboli lymfocyty, a je posléze rozváděná lymfatickými cévami po celém těle.
Lymfatický systém obsahuje sít kanálků nazývaných lymfatické cévy, které vedou lymfu jednosměrně k srdci. Lymfatický systém není uzavřený systém. Jde o otevřený systém s lineárním průtokem na rozdíl od kardiovaskularního systému, který je uzavřeným systémem s kruhovým průtokem.
Lymfatické uzliny jsou nejhustěji rozmístěny směrem ke středu těla, zejména v blízkosti krku/hltanu, hrudníku, střev, podpaží a třísel.
Přivádějící a odvádějící cévy jsou také koncentrovány v těchto oblastech, takže mohou filtrovat lymfu u konce lymfatického systému, kde se tekutina vrací do kardiovasculárního systému.
Lymfatické kapiláry jsou místa kde se lymfa shromažduje a které se nacházejí ve většině tkání, zejména tkáni pojivové.
Funkce lymfatického systému
Hlavní funkcí lymfatického systému je transport lymfy, tekutiny s bílými krvinkami, které bojují s infekcí v celém těle. Lymfatický systém je jakési hygienické centrum v našem těle a sběrač odpadu. Správně fungující lymfatický systém napomáhá předcházet onemocnění tím, že odvádí odpadní látky jako jsou cizorodé látky, toxiny a mrtvé krvinky z každé bunky, tkáně a orgánu do krevního řečiště k odstranění.
Lymfa rozvádí bílé krvinky do celého těla, a tím napomáhá bojovat proti infekci nebo v prevenci onemocnění.
Odvod přebytečné intersticiální neboli mezitkánové tekutiny z tkáně do krve.
Transport lipidů a vitamínů z potravy které jsou rozpustné v tucích, a které jsou vstřebávány do těla lymfatickými cévami nacházejícími se ve střevě.
Nedostatečná schopnost odvádět z buněk toxické látky může vést k příznakům jako jsou například:
bolesti hlavy
snížená schopnost koncentrace
zduřené uzliny nebo mandle
nedostatek energie
opakující se bolesti v krku
zvonění v uších
opakující se nachlazení